W NUMERZE 10
(140)/2007

 

385 Artykuł wstępny
POMPY CIEPŁA
386 Jerzy ŻELASKO
Adam ŁAŃCUT
Analiza techniczna - i optymalizacja ekonomiczna biwalentnego systemu pompa ciepła - kocioł gazowy.
W artykule przeanalizowano układy z pompą ciepła typu powietrze-woda oraz grunt-woda z kolektorem gruntowym poziomym i pionowym, współpracujące z kotłami gazowymi: konwencjonalnym i kondensacyjnym. Rozpatrzone zostały różne układy współpracy tych urządzeń. Celem tych działań było znalezienie optymalnych z techniczno-ekonomicznego punktu widzenia, warunków współpracy pompy ciepła z kotłem gazowym. Jako główne kryterium optymalizacji przyjęto minimum kosztów działania systemu, na które składają się koszty inwestycyjne, średnioroczne koszty nośników energii, itp. W analizie zmiennymi decyzyjnymi są: udział pompy w wytwarzaniu ciepła oraz punkt przełączania lub współpracy.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
392 Marcin LACKOWSKI
Jarosław KARWICKI
Dariusz BUTRYMOWICZ
Kamil ŚMIERCIEW
Usuwanie zanieczyszczeń o wymiarach mikronowych z układów klimatyzacyjno-wentylacyjnych z wykorzystaniem cyklonów z polem elektrycznym. .
Usuwanie zanieczyszczeń o wymiarach mikronowych stanowi ważne zagadnienie w układach klimatyzacji i wentylacji ze względu na zagrożenie, jakie niosą drobiny mikrobiologiczne oraz pyły dla zdrowia ludzi. Jednym z najtańszych i najmniej kłopotliwych w obsłudze urządzeń wykorzystywanych do usuwania takich zanieczyszczeń są cyklony. Zastosowanie pola elektrycznego w tych urządzeniach zwiększa skuteczność odpylania w zakresie cząstek o wymiarach mikronowych, które są najgrożniejsze i jednocześnie najtrudniejsze do usunięcia. W artykule zwrócono m. innymi uwagę na konsekwencje ekonomiczne zastosowania cyklonów bez i z polem elektrycznym. W formie tabelarycznej zestawiono wyniki dotychczas prowadzonych badań nad cyklonami z polem elektrycznym.
397 Krzysztof KAISER Filtry i filtracja (4). Klasyfikacja mechanicznych filtrów powietrza wg skuteczności filtracji.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOŚCI
400 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o ... TECHNOLOGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOŚCI (29)
4. Przechowywanie i dystrybucja mrożonej żywności.
4.2 Jakość i trwałość mrożonej żywności. Część 1.

Kolejna część cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. W części pierwszej ( nr.8/2007 "TCHK" ) omówiono postęp w przechowalnictwie mrożonej żywności, sformułowano wytyczne dotyczące eksploatacji komór mrożni, wskazano na korzystne dla tych obiektów systemy ich schładzania. Ta część cyklu poświęcona jest przechowalniczym zmianom zachodzącym w produktach w kontekście jakości i trwałości żywności mrożonej. Autor zwraca uwagę na przemiany chemiczne i biochemiczne, abiotyczne procesy fizyczne, ubytki masy produktów, oparzelinę mrozową, rekrystalizację, a także na wpływ wahań temperatury na zmiany jakościowe produktów. Kolejna część cyklu poświęcona będzie wspomagającym jakość i trwałość mrożonej żywności czynnikom technologicznym, takim jak: opakowania ochronne, czy różne substancje o wybiórczym działaniu ochronnym.
INFORMACJE OGÓLNE
405 Targi POLAGRA - TECH 2007 na fotografiach.
408 Michał BOBRZYŃSKI Relacja z III Forum Chłodnictwa na Targach Polagra-Tech 2007
413 Zenon BONCA RECENZJE (42); Krzysztof KAIISER, Andrzej WOLSKI:
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA W SZPITALACH.
Teoria i praktyka eksploatacji.

414 Agnieszka PIOTROWSKA-HAJNUS Międzynarodowe konferencje kriogeniczne:
Cryogenic Engineering Conference & International Cryogenic Materials Conference 2007.

415 Program Konferencji "XXXIX Dni Chłodnictwa"
419 Kolejne świadectwa Kwalifikacji w Ośrodku Egzaminacyjnym
Politechniki Gdańskiej

ARTYKUŁY SPONSOROWANE
424 (KLIMOR) Nowe Szafy klimatyzacyjne MCKH-SKH
426 Urządzenia do produkcji lodu ZIEGRA
428 Wytwornice lodu firmy SCOTSMAN
429 Nowa oferta firmy KLIMA-THERM
GDZIE I JAK
430 Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej