W NUMERZE 8
(138)/2007

 

291 Artykuł wstępny
ZAGADNIENIA OGÓLNE
292 Jan WEINAR
Zenon BONCA
Zjawisko oblodzenia w układzie zasilania silnika lekkiego samolotu- Część 2
Oblodzenie w ujęciu ogólnym jest to zjawisko tworzenia się powłoki lodowej na powierzchni samolotu lub w jego instalacjach. Jest to zjawisko bardzo skomplikowane, zależne od wielu zmiennych czynników, stąd też trudno stworzyć jego jednoznaczną definicję. Generalnie jego wystąpienie może zagrozić bezpieczeństwu lotu. W części pierwszej artykułu (Nr 6-7/2007 "TCHK") omówiono problemy związane z oblodzeniem płatowca zarówno na ziemi, jak i podczas lotu. Wskazano na rodzaje oblodzenia i warunki sprzyjające jego tworzeniu. Przedstawiono przeciwdziałania podejmowane do walki z lodem na samolotach, a są to urządzenia odladzające i urządzenia przeciwoblodzeniowe. W części drugiej artykułu omówione zostały problemy związane z oblodzeniem w układzie zasilania silnika, w tym przedstawiono podstawy fizyczne i warunki powstawania oblodzenia gażnika. Zwrócono uwagę na identyfikację zagrożenia oblodzeniem występującym w gażniku, wskazano możliwości przeciwdziałania jego wystąpienia podjęte przez załogę samolotu. W materiale podano wyniki szacunkowych obliczeń termodynamicznych dla przepływu powietrza i paliwa przez gażnik potwierdzające omawiane w publikacji zjawisko.
ODZYSK CIEPŁA W CHŁODNICTWIE
299 Roman SZCZEPAŃSKI Węzły odzysku w instalacjach chłodniczych
Artykuł poświęcony rozwiązaniom węzłów odzysku ciepła strony wysokociśnieniowej instalacji chłodniczej. Na wstępie zwrócono uwagę na sposoby odzysku ciepła skraplania i ciepła przegrzania w instalacjach chłodniczych, a następnie przedstawiono rozwiązania techniczne węzłów do odzysku ciepła, stosowane w urządzeniach chłodniczych, zarówno w układzie szeregowego, jak i równoległego podłączenia wymienników do odzysku. Zwrócono również uwagę na sposoby magazynowania odzyskiwanego ciepła skraplania w specjalnej konstrukcji zbiornikach akumulacyjnych. W końcowej części artykułu przedstawiono sześć przykładów schematów węzłów odzysku ciepła z wykorzystaniem zbiorników buforowych.
KLIMATYZACJA I WENTYLACJA
307 Krzysztof KAISER Filtry i filtracja (3). Filtry i odpylacze- podział.
TECHNOLOGIA CHŁODNICZA ŻYWNOśCI
310 Jacek POSTOLSKI Prawie wszystko o... TECHNOLIGII CHŁODNICZEJ ŻYWNOśCI (27)
4. Przechowywanie i dystrybucja mrożonej żywności.
2.1 Praktyka przechowalnictwa przemysłowego.

Pierwsza część nowego cyklu poświęconego przechowywaniu i dystrybucji żywności. Cykl ten będzie się składał ogółem z czterech części poświęconych: praktyce przechowalnictwa przemysłowego, jakości i trwałości mrożonej żywności, łańcuchowi chłodniczemu w obrocie mrożoną żywnością oraz wybranym problemom jej dystrybucji. Część pierwsza cyklu poświęcona jest praktyce przechowalnictwa przemysłowego. Autor omawia w niej postęp w przechowalnictwie mrożonej żywności, formułuje wytyczne dotyczące eksploatacji komór mrożni, wskazuje na korzystne dla tych obiektów systemy ich schładzania, zwracając uwagę na stałość temperatury przechowywania i jej uwarunkowania, a także na problem optymalnej wartości tego parametru. Cześć druga cyklu poświęcona będzie przechowalniczym zmianom zachodzącym w produktach w kontekście jakości i trwałości mrożonej żywności.
INFORMACJE OGÓLNE
316 Zenon BONCA Relacja ze spotkania z okazji X- lecia działalności firmy TERMO SCHIESSL
319 Sympozjum grupy Gunter w Alpach w Tyrolu
320 Michał DOBRZAŃSKI III Forum Chłodnictwa na targach POLAGRA- TECH 2007
322 Konrad KALINOWSKI RECENZJE (39); Tadeusz BOHDAL: PRZYCZYNY NIESTABILNOśCI PRZEMIAN FAZOWYCH CZYNNIKÓW ENERGETYCZNYCH
324 Zenon BONCA RECENZJE (40); Kazimierz M. GUTKOWSKI, Dariusz J. BUTRYMOWICZ: CHŁODNICTWO I KLIMATYZACJA
326 Dariusz Butrymowicz RECENZJE (41); Michał CHOROWSKI: KRIOTECHNIKA. Podstawy i zastosowania
328 Firma IGLOTECH- solidny pracodawca 2006
330 Firma TEOMA- nowy chłonek Krajowego Forum Chłodnictwa
331 Firma REFSYSTEM- nowy członek Krajowego Forum Chłodnictwa
332 Michał Dobrzański Certyfikacja osób i firm w branży chłodnictwa i klimatyzacji w świetle obowiązujących przepisów
333 XXXIX Dni Chłodnictwa
334 Międzynarodowa Konferencja Chłodnicza pod patronatem MICH w Poznaniu
GDZIE I JAK
338 Zenon BONCA Prenumerata, zakup pisma. Co w następnych numerach.

powrót do strony głównej